Wskazówki o których warto pamiętać przy wyborze dywanu

Wybór dywanu nie należy do wyborów prostych. Wiemy przecież, że dywan nie jest tylko elementem funkcjonalnym, ale także elementem dekoracyjnym. W niektórych przypadkach to właśnie dywan stawia kropkę nad i, sprawiając, że wnętrze nabiera takiego a nie innego wyrazu. O czym należy pamiętać, decydując się na zakup nowego dywanu?

Przede wszystkim, najpierw powinniśmy zastanowić się, czy wolimy dywan naturalny czy syntetyczny. Oczywiście, dywany wełniane mają mnóstwo właściwości, których próżno szukać w dywanach sztucznych, jednak trzeba podkreślić, że cena dywanu naturalnego jest trochę wyższa. Tutaj więc sporo zależy od zasobności naszego portfela. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na większy wydatek, warto zainwestować w wysoką jakość, jaką gwarantuje nam dywan wełniany. Taka inwestycja może się w gruncie rzeczy bardziej opłacać w dłuższym horyzoncie czasowym, ponieważ dywan wełniany jest zdecydowanie trwalszy niż syntetyczny.

Ponadto, warto określić, w jakim pomieszczeniu znajdzie się dywan, którego szukamy. Jeśli szukamy dywanu do sypialni, możemy wybrać nawet ten o najwyższym możliwym włosiu, nawet śnieżnobiały. Jeśli jednak potrzebujemy dywanu do salonu czy pokoju dziecięcego, który jest bardzo intensywnie eksploatowany każdego dnia, wybór takiego dywanu będzie strzałem w stopę, bo utrzymanie go w czystości będzie bardzo trudne i wymagające ogromu uwagi. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Kolejną kwestią jest efekt, jaki chcemy osiągnąć. Dywan może dopełniać stylistyki, współgrać z nią, stanowiąc harmonijny akcent, może jednak również stanowić wyraźny kontrast. Wszystko zależy od stylu naszego wnętrza, ale także od naszych upodobań. Jedni wolą rozwiązania tradycyjne, klasyczne i sprawdzone, a inni szukają rozwiązań odważniejszych i bardziej nowatorskich, chwilami nawet ekstrawaganckich. Dzisiejszy rynek dywanowy jest tak szeroki, że każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie, wystarczy tylko poszukać.

Przy wyborze dywanu warto zwrócić też uwagę na to, czy my lub nasi domownicy nie cierpimy na alergię, np. na wełnę, wtedy bowiem nasz wybór zawęża się do dywanów, które wełny w swoim składzie nie posiadają. Osoby uczulone na kurz powinny wybierać dywan o właściwościach antystatycznych, czyli taki, który nie przyciąga kurzu.

Poradnik przygotowany przy współpracy z Sklep Internetowy Dywany Witek