Rozmiar i kształt dywanu – co warto wiedzieć?

Wybierając dywan do wnętrza, pod uwagę musimy wziąć sporo czynników. Przede wszystkim, musimy określić rozmiar i kształt dywanu. Co warto wiedzieć o tych parametrach?

Zacznijmy od rozmiaru. Nie od dziś wiadomo, ze duży dywan najlepiej sprawdza się w dużych wnętrzach. Jeżeli pokryjemy dywanem niemal całą podłogę niewielkiego salonu czy sypialni, efekt raczej nas nie zachwyci. Zyskamy przytłaczający, ciężki klimat, w którym niekoniecznie dobrze będzie się odpoczywać. Rozmiar dywanu trzeba więc odpowiednio dobierać do metrażu wnętrza. Jeżeli salon czy sypialnia jest niewielkich rozmiarów, wybierz dywan o takim rozmiarze, by dało się go po prostu estetycznie wkomponować we wnętrze. W dużych, przestronnych wnętrzach możemy zaszaleć z wielkością dywanu, jednak wciąż pokrywanie nim całej powierzchni podłogi nie jest najlepszym pomysłem. Tutaj ogromną rolę odgrywa proporcja oraz funkcjonalność – dywan nie może uniemożliwiać czy utrudniać otwierania drzwi czy drzwiczek mebli.

Warto podkreślić, że na dużych przestrzeniach często decydujemy się na zastosowanie kilku mniejszych dywanów w zamian za jeden duży, tworząc w ten sposób jeszcze bardziej funkcjonalną przestrzeń.

Mówiąc o kształcie dywanu, warto podkreślić znaczenie umiaru. Jeżeli wiele elementów wokół ma kwadratowy czy prostokątny kształt, zastosowanie okrągłego dywanu będzie nie najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej jest dobierać kształt dywanu do kształtu np. stołu, zyskując w ten sposób harmonijne wnętrze. Warto zwracać uwagę na to, co dzieje się na tapecie czy na innych elementach wystroju, bo wszystko razem tworzy spójną koncepcję, która powinna być stworzona ze smakiem i taktem.

Wybór odpowiedniego dywanu nie jest łatwy, ale z pewnością warto poświęcić mu odrobinę czasu, bo efekty mogą nas mile zaskoczyć!