Jak wybrać odpowiedni kolor dywanów do sypialni?

Dywan w sypialni jest elementem niemal niezbędnym dla stworzenia prawdziwie harmonijnego i przytulnego wnętrza. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, jaki kolor dywanu sprawdzi się najlepiej. Tutaj zdania są podzielone, a wiele zależy od indywidualnego gustu. Można jednak przyjąć kilka zasad, które ułatwią nam nieco zadanie.

Dobór koloru dywanu warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jaka kolorystyka dominuje w całym wnętrzu. Dywan nie powinien stanowić elementu przypadkowego, dlatego dobranie wszystkich poszczególnych części aranżacji pod kątem kolorystyki jest bardzo ważne. Dywan można zestawiać na zasadzie dopełnienia bądź kontrastu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli marzysz o harmonijnej sypialni, w której doskonale będzie się wypoczywać, wybierz dywan w kolorystyce dopełniającej. Może to być np. inny odcień kolorów, jakie są zastosowane na ścianach bądź tez kolorystyka bardzo uniwersalna, np. biel czy beż. Jeżeli natomiast chcesz ożywić wnętrze, dywan możesz zastawiać na zasadzie kontrastu. Uzyskasz w ten sposób ciekawe przełamanie stylizacji. Pamiętaj jedynie, że sypialnia jest wnętrzem, w którym nadrzędną rolę odgrywa spokój, a ostre kontrasty nie zawsze są dobrym pomysłem.

Warto wiedzieć, że kolorystyka ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia we wnętrzu. Mówi o tym zresztą psychologia kolorów. W sypialni zależy nam na spokoju i stworzeniu warunków do odprężenia się i odpoczynku, dlatego najlepiej sprawdzają się jasne, spokojne kolory. Szczególnie osoby wrażliwe powinny unikać ostrej kolorystyki we wnętrzu sypialni, a dotyczy to m.in. właśnie dywanu.

Wybierając dywan do sypialni, zwracaj uwagę na zachowanie dobrego smaku i umiaru, który zawsze jest wskazany. Nie warto przesadzać z ilością wzorów, motywów i kolorów, bo efekt może okazać się przytłaczający. Jeżeli we wnętrzu ogólnie dużo się dzieje, wybierz dywan, który w naturalny sposób dopełni całej aranżacji i sprawi, że w sypialni będzie miło i przytulnie.