Jak prawidłowo dobrać dywan?

Dywan jest tym elementem wnętrza, bez którego w wielu przypadkach w ogóle nie wyobrażamy sobie przytulnego wnętrza. Salon bez dywanu sprawia wrażenie niedokończonego i nieco surowego, choć dzisiaj zdarzają się miłośnicy takich rozwiązań. O gustach się nie dyskutuje, jednak zdecydowana większość z nas ceni puszyste i miękkie dywany. W jaki sposób dobrać dywan do wnętrza, by uzyskać piękny efekt?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na wielkość wnętrza i dywanu. Jeśli metraż wnętrza jest niewielki, nie stawiaj raczej na dywany o dużej powierzchni. Mogą one spowodować, że aranżacja stanie się nieco przytłaczająca. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zastosowanie małego dywanu na środku pokoju bądź w jakimś strategicznym miejscu, np. przy kanapie.

Jeżeli posiadasz duży salon, masz większe możliwości. Na dużym metrażu ogromne dywany z wyrazistymi wzorami sprawdzają się rewelacyjnie i zawsze pięknie się prezentują. Pamiętaj, że umiar wskazany jest w każdej kwestii, również tej dotyczącej dywanu.

Oprócz rozmiaru, znaczenie ma także kształt dywanu. Jeżeli ustawiasz go na środku pomieszczenia i nic nie będzie na nim stało, możesz wybrać kształt dowolnie. Jeśli jednak na dywanie stanie stół, dywan powinien kształtem odpowiadać kształtowi stołu. Zdecydowanie niekorzystnie wyglądałby owalny dywan pod kwadratowym stołem. Warto zwrócić na to uwagę.

Pamiętaj o zasadzie, że czasem mniej znaczy więcej. Jeśli wnętrze jest pomalowane na jakiś żywy kolor, bądź wytapetowane w wyraziste wzory, dywan powinien być raczej stonowany. Jeśli natomiast wnętrze jest spokojne i nieco monotonne, z dywanem możesz zaszaleć bez wyrzutów sumienia. Pamiętaj jedynie, że ciemne kolory i wyraziste wzory optycznie zmniejszają wnętrze. Jeśli więc metraż pomieszczenia jest niewielki, stawiaj raczej na jasne barwy i spokojniejsze motywy.

Źródło: https://sklep24.dywanywitek.pl/