Jak kupić dywan dla swoich pociech?

Dywan w pokoju dziecka zajmuje bardzo ważne miejsce pod kątem aranżacji. To na dywanie toczą się najlepsze zabawy. Na dywanie dziecko stawia swoje pierwsze kroki, a później spędza radosny czas z przyjaciółmi czy rodzeństwem. Nic więc dziwnego, że wybór dywanu może być sporym wyzwaniem. Jak wybrać dywan do dziecięcego pokoju?

Zwróć uwagę przede wszystkim na to, na ile dany dywan będzie bezpieczny dla maluchów. Pokój dziecięcy rządzi się nieco innymi prawami niż każdy inny pokój, dlatego tutaj na pierwszym planie jest bezpieczeństwo. Dywan musi być łatwy do utrzymania w czystości,  niezbyt trafnym wyborem będzie więc wysokie runo, pomiędzy którym gromadzić się będą liczne zanieczyszczenia. Poza tym, dywan musi być ustabilizowany. Nie ma mowy o jego przesuwaniu się po podłodze podczas zabawy. W przeciwnym razie może to skutkować groźnymi upadkami czy potknięciami maluchów.

W kwestii wyglądu, dywan w pokoju malucha powinien przede wszystkim budzić pozytywne emocje. Warto tu wziąć pod uwagę preferencje dziecka, o ile jest już ono na takim poziomie, by je wyrazić. Warto stawiać na ulubione motywy z bajek, zainteresowania dziecka bądź na wzory uniwersalne, które posłużą dziecku dłużej.

Rodzice często zastanawiają się, czy do pokoju dziecka sprawdzi się dywan wełniany, tak bardzo zalecany w każdym magazynie wnętrzarskim. Okazuje się jednak, że o ile wełna rzeczywiście, jest mocno polecana do większości wnętrz, o tyle w dziecięcym pokoju nie sprawdzi się najlepiej. Może ona wywoływać reakcje alergiczne, jest trudniejsza do utrzymania w czystości niż polipropylen, akryl lub poliester. W pokoju dziecka dużo się dzieje, więc ryzyko zniszczenia czy zabrudzenia dywanu jest duże. W przypadku dywanów sztucznych będą one łatwiejsze do usunięcia, poza tym dywany syntetyczne nie wywołują alergii i są po prostu bezpieczniejsze dla maluchów.

Wybór dywanu do pokoju dziecka nie jest łatwy, ale przy odrobinie chęci z całą pewnością podejmiesz odpowiednią decyzję.