Dziecko z alergią, a wybór dywanu

Alergie są niestety coraz częstszym problemem wielu dzieci. Wybór dywanu do pomieszczenia, w którym przebywa mały alergik może być wyzwaniem dla rodziców. Jaki dywan wybrać, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Każdy z nas ma świadomość tego, że pokój bez dywanu jest pusty, zimny i surowy, tym bardziej pokój dziecięcy. Od dywanu w tym wnętrzu oczekuje się, że będzie miękki, będzie idealnie amortyzował upadki dziecka, a do tego będzie łatwy do utrzymania w czystości. Kiedy do tego dochodzi dziecięca alergia, wymagania te rosną.

Przede wszystkim należy pamiętać, że dywan dla alergików nie powinien mieć wysokiego runa (np. takiego, jak w dywanach typu Shaggy). Jest ono trudniejsze do utrzymania w czystości, trudniej się je odkurza, więc pochłonięta zostaje większa ilość kurzu i innych alergenów. Warto pamiętać, że im krótsze runo, tym czyszczenie dywanu zajmuje mniej czasu i jest zdecydowanie mniej pracochłonne.

Alergicy, którzy mają uczulenie na wełnę nie powinni mieć w otoczeniu dywanów wełnianych. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w takim przypadku dywany sztuczne, syntetyczne. Są one bardzo łatwe do utrzymania w czystości dzięki temu, że są antyelektrostatyczne (tzn. łatwo się je odkurza). Dywany syntetyczne nie pochłaniają kurzu, alergenów ani brudu, dzięki czemu przez długi czas pozostają czyste i piękne. Dzięki antyelektrostatyczności alergeny nie osiadają pomiędzy włosiem dywanu, co poprawia samopoczucie dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia uczuleń.

Należy również pamiętać, że dywan w pokoju alergika musi być często i regularnie odkurzany. Zapewnimy mu wówczas czystość, usuniemy na bieżąco wszelkie zalegające pomiędzy włosiem alergeny. Jeśli chodzi o rodzaj odkurzacza, to zdecydowanie lepiej jest zakupić odkurzacz wodny, który nie wywiewa powietrza. Dobrym rozwiązaniem są także odkurzacze filtrujące powietrze.

Alergicy również mają szansę na przytulny pokój z dywanem, wystarczy jedynie zastosować się do podanych wyżej zasad, by cieszyć się pięknym wnętrzem i dobrym zdrowiem i samopoczuciem.