Dywany polecane dla alergików

Przekonanie o tym, że alergicy powinni zrezygnować z dywanów nie jest do końca prawdziwe. Większość obecnie produkowanych dywanów działa bowiem antystatycznie, co oznacza, że w ogóle nie przyciągają one kurzu. Utrzymanie ich w czystości jest więc bardzo proste. Jakie dywany dla alergików sprawdzają się najlepiej?

W przypadku alergików ważny jest odpowiedni dobór wysokości runa (włosia). Nie powinno ono przekraczać 10-12 mm. Z dłuższego runa trudniej jest usunąć nagromadzone zanieczyszczenia i kurz. Raczej nie sprawdzą się więc dywany typu shaggy o wysokim runie, które może sięgać nawet 50-60 mm. Nie zalecane są także dywany wykonane z wełny. Oprócz tego, że wełna sama w sobie może uczulać, to ich czyszczenie jest trochę trudniejsze niż w przypadku dywanów z tworzyw sztucznych. Zdecydowanie najlepszym wyborem dla alergików będą więc dywany syntetyczne, szczególnie polipropylenowe.

Pamiętaj, że wbrew powszechnej opinii to nie dywan powoduje alergię i astmę, a zazwyczaj nagromadzone w nim roztocza. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią czystość i higienę dywanu, by ten problem nie wystąpił. Współcześnie produkowane dywany syntetyczne nie przyciągają kurzu, więc utrzymanie ich w czystości jest bardzo łatwe.

Bardzo korzystnym sposobem na pranie dywanu dla alergika jest pranie ekstrakcyjne, polegające na jednoczesnym natryskiwaniu i odsysaniu wody wraz ze środkiem czyszczącym. Taka metoda jest bardzo skuteczna, zabija wszelkie roztocza i redukuje stężenie alergenów!

Dywan to doskonały element dekoracyjny każdego wnętrza, a alergicy wcale nie muszą z niego rezygnować. Wystarczy jedynie zadbać o to, by dywan zawsze pozostawał czysty i porządnie odkurzony.