Dywan w klasycznym wydaniu

Dawniej dywan był przede wszystkim elementem funkcjonalnym. Do wyglądu nie przywiązywano aż tak dużej uwagi, zdecydowanie ważniejsze było, by dywan był praktyczny i by spełniał swoją rolę (np. chronił podłogę). Obecnie wygląd dywanu jest równie ważny, tak jego funkcjonalność. Ba! W niektórych przypadkach można nawet stwierdzać, że wygląd gra główną rolę! Choć moda i trendy bardzo szybko ulegają zmianie, wciąż istnieją modele dywanów, które z mody nie wychodzą nigdy. Do nich należą klasyczne dywany orientalne.

Dywany klasyczne inspirowane są orientalną kulturą Dalekiego Wschodu. Znane były od dawna, a popularne są aż do dzisiaj. Perskie dywany to sztuka sama w sobie. Sam proces tkania dywanu to element tamtejszej kultury. Dywany klasyczne tworzone są najczęściej z materiałów pochodzenia naturalnego, zazwyczaj jest to wełna lub jedwab. To sprawia, że jakość takiego dywanu nie może równać się z jakością dywanu sztucznego. Wytrzymałość, trwałość, odporność na zniszczenie i utratę koloru sprawiają, że wciąż wiele osób decyduje się na zakup takiego dywanu do swojego wnętrza.

Oprócz trwałości i solidności, dywany klasyczne cechuje także niezwykły wygląd. Najczęściej dywany te zdobione są motywami florystycznymi z okrągłą rozetą pośrodku. Czasami brzegi dywanu wykończone są frędzlami i otoczone bordiurą. Dywany klasyczne są bardzo charakterystyczne w swoim wyglądzie. Kojarzą nam się przede wszystkim z tradycyjnymi wnętrzami, choć stosowane są także do wnętrz nowoczesnych. Przełamują stylistykę, dodają uroku i sprawiają, że dobrze się czujemy. Takie skojarzenie daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Dywan klasyczny świetnie wygląda w połączeniu z drewnem, szczególnie z drewnianą podłogą i meblami. Takie połączenie daje efekt wysublimowanej elegancji i szyku. Warto rozważyć zakup takiego dywanu do wnętrza swojego domu, by zyskać nietuzinkową dekorację. Dywany klasyczne najczęściej mają prostokątny kształt, dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach.