Dywan a zwierzęta domowe

Wielu z nas posiada w domu jakiegoś pupila. Wybierając dywan do pokoju, w którym przebywa zwierzę, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jaki dywan sprawdzi się w domu, gdzie przebywa pies czy inne zwierzę?

Mówiąc o wyborze dywanu do pokoju, w którym przebywa zwierzę, mamy na myśli nie tylko nasz komfort sprzątania, ale także bezpieczeństwo naszych podopiecznych. W pierwszej kolejności warto spojrzeć na kolor i motyw dywanu. Najlepiej jest dobrać kolor do sierści zwierzaka. Gubienie sierści, szczególnie na wiosnę i jesień, jest nieuniknione, a jeśli wybierzemy dywan w kolorze zbliżonym do sierści psa, nie będzie ona aż tak bardzo widoczna. Podobnie sprawa ma się z motywami. Jeśli wybierzemy dywan z wyrazistymi wzorami, sierść i zabrudzenia nie będą aż tak wyraźnie widoczne, jak na dywanie monochromatycznym.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest wysokość runa. Dla posiadaczy zwierząt gubiących sierść, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie dywan o krótszym runie. Łatwiej będzie go odkurzyć, usunąć z niego sierść. Wiele zwierząt nie czuje się dobrze na dywanie z wysokim runem, bo wzmaga on w niektórych chęć drapania.

Warto zwrócić uwagę na gęstość tkania dywanu. Jeśli gęstość jest duża, dywan znacznie łatwiej można przetrzeć i wyczyścić, poza tym taki dywan jest bardziej trwały i wytrzymały. Ta cecha zdecydowanie przyda się w przypadku posiadaczy czworonogów. Najlepszym wyborem są dywany wełniane, które są naturalne, ciepłe, a do tego wytrzymałe. Doskonała izolacja termiczna jest szczególnie ważna dla zwierząt starszych, potrzebujących ciepła.

Wiele osób stosuje pod dywan odpowiednią matę antypoślizgową, która zwiększa bezpieczeństwo przemieszczania się większego psa i uniemożliwia poślizgnięcie się zwierzęcia na dywanie. Z takiego rozwiązania korzyści odnoszą oczywiście wszyscy domownicy.