Prawidłowy odczyt metki dywanowej

W ostatnim czasie można zaobserwować modę na wyposażanie wnętrz w piękne, nowoczesne i zachwycające kolorystyką dywany. Im wyższe i bardziej gęste runo dywanu, tym lepsza jest jego jakość, która wpływa też na cenę kobierca. Podczas zakupu dywanu do naszego mieszkania lub domu warto dokładnie zapoznać się z symbolami widocznymi na jego etykiecie. Poniżej prezentujemy kilka rad, jak należy interpretować informacje i rysunki typowe dla dywanowych metek.

Co nam mówi metka?
Warto zdać sobie sprawę, że metka stanowi cenne źródło istotnych informacji o sposobie czyszczenia i przeznaczenia dywanu. Zawarte na niej oznaczenia są niezwykle istotne dla klientów i późniejszych właścicieli dywanów. Metki to często mini-instrukcje z zaleceniami producenta dywanów. Na ich podstawie możemy dowiedzieć, jaki model wybrać do swojego wnętrza i jak skutecznie zadbać o dobrą kondycję zakupionego modelu. Najczęściej spotykane oznaczenia na metkach to te dotyczące wskazań prania dywanów, ich elektrostatyczności, jak również odporności na czynniki zewnętrze (np. ogrzewanie podłogowe czy meble na kółkach).

Metka dywanowa

Rodzaje oznaczeń na etykiecie
Wiele wskazówek dotyczących właściwości i sposobów właściwego użytkowania dywanu znaleźć można na niewielkich piktogramach obecnych na metce. Co więcej tego rodzaju oznaczenia są świadectwem jakości dywanu i mogą zawierać informacje o przyznanych danemu modelowi certyfikatach. Do najważniejszych spośród nich należą znaki Woolmark (cechuje dywan z czystej, żywej wełny), Wools of New Zeland (dla oznaczenia dywanu z wełny nowozelandzkiej) oraz GuT (przyznawany dywanom ekologicznym). Piktogramy mogą nieco różnić się od siebie pod względem wizualnym, co w dużej mierze zależy od fabryki, gdzie wyprodukowano dany egzemplarz dywanu. Symbole zawarte na metkach mogą wskazywać czy dywan nadaje się do prania chemicznego, czy można go prać na mokro itd.

Zanim dokonamy zakupu dywanu warto więc zwrócić uwagę nie tylko na jego strukturę, kolorystykę lub urzekający wzór, ale też kluczowe dane o produkcie zawarte na metce. Tylko dokładne zapoznanie się z informacjami zawartymi na etykiecie dywanu sprawi, że będziemy mieć gwarancję dobrze dokonanego i racjonalnego zakupu.

Źródło: DywanyWitek.pl