O czym należy pamiętać, kładąc wykładzinę do pokoju?

Jeśli marzymy o miękkiej, ciepłej i łatwej do utrzymania w czystości podłodze, to możemy się zdecydować na położenie wykładziny. Przy wyborze odpowiedniej wykładziny pamiętajmy o specyfice pomieszczeń, w których mają się znaleźć. Sam sposób kładzenia wykładziny też jest bardzo ważny. Jeśli wykonujemy to zadanie samodzielnie, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku istotnych zasad:

1. Mierzenie pomieszczenia
Wymiary, które są potrzebne do prawidłowego zmierzenia, to największa szerokość i długość danego pomieszczenia. Najlepiej jest zrobić to w kilku miejscach, nie zapominając o wnękach. Do każdego wymiaru należy dodać około 15 cm. Jaka powinna być szerokość wykładziny? Radzimy wybrać taką, której szerokość odpowiada jednemu z wymiarów pomieszczenia. Pamiętajmy, że do wykładziny z wzorami będzie potrzebny jej zapas na dopasowanie wzorów do ułożenia na podłodze.

2. Przycinanie wykładziny
Na początku należy przyciąć wykładzinę na pożądany wymiar, zostawiając po każdej stronie około 5 cm zapasu. Potem dobrze jest rozłożyć przyciętą wykładzinę na podłodze i pozostawić tam przez pewien okres czasu, by się dobrze rozprostowała. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wykładzina będzie idealnie przylegała do podłogi.

3. Mocowanie do podłogi
Najtrwalszą metodą jest przyklejenie wykładziny do podłogi całą powierzchnią. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni klej (do wykładzin dywanowych i elastycznych stosuje się różne, dedykowane im kleje), a następnie dokładnie rozprowadzić go specjalną packą (z odpowiednim grzebieniem) pod powierzchnią wykładziny. Przyklejając wykładzinę, należy dociskać jej powierzchnię od środka ku krawędziom. To pozwoli usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza.

4. Kierunek runa
Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu kładziemy wykładzinę, powinniśmy zwrócić uwagę na kierunek jej runa. Czasem na spodzie wykładziny znajdują się ułatwiające to oznaczenia przez producenta. Jeśli ich nie ma, wystarczy przesunąć po wykładzinie dłonią tak, aby sprawdzić, w którą stronę runo się zgina. Potem należy odwrócić wykładzinę tak, by jej włosie skłaniało się w stronę światła. To sprawi, że położona wykładzina będzie bardziej odporna na zadeptania.

Jak widać, samodzielnie położenie wykładziny nie musi być zbyt trudne. Oczywiście niezbędna będzie tu nasza cierpliwość i staranność. Ale efekt końcowy zrekompensuje nam zainwestowany czas i wysiłek. Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samemu zamontować wykładzinę, to możemy skorzystać z usług odpowiedniej firmy.

Źródło: http://sklep24.dywanywitek.pl/dzial-wykladzin,124.html