Kilka dywanów w jednym pokoju

Z czym kojarzy się najczęściej nowoczesna aranżacja wnętrz? Choćby z dywanami w modnych wzorach, które zachwycają znakomitą jakością oraz przyciągają wzrok bogatą kolorystyką. A co zrobić jeśli pragniemy wprowadzić do naszego bardzo dużego salonu powiew świeżości? Ciekawym sposobem na ożywienie sporych rozmiarów wnętrza jest położenie w nim kilku dywanów. Sprawdźcie, co zrobić, by dzięki zastosowaniu kilku dywanów osiągnąć w swoim domu zaskakująco dobry rezultat.

Dlaczego w dużym salonie warto położyć kilka dywanów?
Zazwyczaj salon jest na tyle duży, że z powodzeniem moglibyśmy podzielić go na dwa, lub trzy osobne pokoje. Sprytnym sposobem na wydzielenie w takim dużym pomieszczeniu kilku stref (do jedzenia, do odpoczynku, do oglądania telewizji) jest zakup i położenie w nim kilku dywanów. To sprawi, że wnętrze dużych rozmiarów będzie wyglądało bardziej przytulnie a jednocześnie zostaną w nim zaznaczone poszczególne strefy. Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach salon rzadko pełni w naszym domu czy mieszkaniu funkcję wyłącznie reprezentacyjną. Co więcej salon jest zazwyczaj na tyle duży, że dobranie do niego jednego tylko ogromnego dywanu graniczy z cudem. A jeśli nawet taki dywan znajdziemy, to okrycie nim dużej powierzchni może dać wrażenie ciężkości. Właśnie w takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zakup kilku mniejszych dywanów do salonu. Co zrobić by ładnie do siebie pasowały i spełniały również swą użytkową funkcję?

Jak dobierać dywany do jednego wnętrza?
Przy łączeniu dywanów, należy unikać przesady – tak, by nie były ani zbyt jednolite, ani nadmiernie kolorowe. Jeśli szukamy dywanu pod owalny stół, najlepiej by miał on również kształt owalu. Dobrym uzupełnieniem do takiego zestawu będą dywany w klasycznej formie prostokątnej. Jeśli zależy nam na położeniu w salonie kilku dywanów z tej samej kolekcji, możemy zróżnicować je pod względem wymiarów i kształtu. To pomoże uniknąć w salonie monotonnej nudy a ponadto pozwoli zachować stylowy i nowoczesny charakter powierzchni mieszkalnej. Przy układaniu w salonie kilku dywanów trzeba wystrzegać się tzw. ,,artystycznego chaosu”. Chodzi o to, by nie układać w jednym salonie dywanów zbyt kontrastujących. Zawsze warto znaleźć jakiś element wspólny, który pozwala dobrać kilka dywanów wedle jednego, czytelnego klucza. Niech będzie to np. ten sam wzór, ale różne wymiary, kształty i odcienie.
Jak widać, ułożenie kilku dywanów w jednym salonie może przynosić ciekawe efekty wizualne i być przy tym bardzo funkcjonalne.