Dywany – trzepać, czy odkurzać?

Kiedyś najpopularniejszym sposobem na czyszczenie dywanów było regularne ich trzepanie, dziś stawiamy raczej na różnego rodzaju odkurzacze. A który sposób czyszczenia dywanów jest lepszy?

Dlaczego trzeba regularnie czyścić dywany?
W dywanie, który nie jest regularnie i starannie czyszczony znajduje się mnóstwo roztoczy, kurzu i brudu. Roztocza sprawiają, że dywan staje się dużym zagrożeniem dla alergików, z kolei brud z czasem zaczyna szpecić podłogę i dywan przestaje być piękną dekoracją. Aby tak się nie stało, dywan należy regularnie odkurzać minimum raz w tygodniu i na bieżąco usuwać z niego wszelkie zabrudzenia. Zdaniem ekspertów raz do roku warto też poddać go gruntownemu czyszczeniu z użyciem szamponu do dywanów, lub zrobić to sprawdzonym domowym sposobem.

Dywan_Deco_6_witek_pl

Trzepanie dywanów
Jeśli ktoś decyduje się już na trzepanie dywanów najlepiej jest wykonywać to wiosną, lub latem podczas ciepłych i słonecznych dni. Są tacy, którzy preferują też czyszczenie dywanów podczas zimy. Polega ono na wyniesieniu dywanu na świeży i suchy śnieg. Dywan kładzie się prawą stroną na śniegu i trzepie trzepaczką, a potem przenosi w nowe miejsce i powtarza tą czynność aż śnieg pod naszym dywanem pozostanie czysty. Większość ekspertów odradza jednak takie trzepanie dywanów, gdyż wykonywanie tego amatorsko może niszczyć strukturę węzłów i na trwałe zniekształcać ułożenie włosia. Jeśli więc chcemy gruntownie wyczyścić dywan, to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która korzysta ze specjalnych odkurzaczy lub zapewnia automatyczne trzepanie w trzepaku mechanicznym. Taką usługę oferuje coraz więcej firm czyszczących dywany.

Odkurzanie
Szybkim i bardzo popularnym sposobem na czyszczenie dywanów w warunkach domowych jest jego odkurzanie za pomocą specjalnie przygotowanego do tego celu urządzenia. Większość z nas preferuje ten sposób czyszczenia dywanów, bo jest łatwy, nie zajmuje dużo czasu i pozwala osiągnąć widoczną poprawę zarówno wyglądu, jak i czystości dywanu. Warto pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują przy pielęgnacji dywanów tą metodą. Dywan można odkurzać, zakładając na rurę odkurzacza końcówkę do dywanów. Jeśli mamy w domu zwierzęta, najlepiej zaopatrzyć się w odkurzacz z turboszczotką, bo tylko taki będzie w stanie wymieść z włosia dywanów sierść.

Czyszczenie dywanu
Zarówno trzepanie, jak i odkurzanie dywanów ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak przy gruntownym czyszczeniu najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pielęgnacją dywanów.

Źródło: DywanyWitek.pl