Dywany, które optycznie powiększą Twój pokój

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na luksusowy apartament, czy przestronny dom jednorodzinny. Co zrobić, by niewielkie pokoje w mieszkaniu nie przytłaczały, były funkcjonalne, a jednocześnie efektowne? Warto poznać kilka sprawdzonych sposobów, jak urządzić pokój, by sprawiał wrażenie większego. Zajmująca wiele powierzchni w pokoju podłoga, silnie oddziałuje na sposób postrzegania pomieszczenia. Warto więc położyć na niej dywan, który da wrażenie, że pokój jest większy niż w rzeczywistości.

Jasne kolory uczynią pokój większym i przestronniejszym.
Aby nasz pokój sprawiał wrażenie większego, wybierzmy dywan w jasnym, stonowanym, lub pastelowym kolorze – takie barwy skutecznie odbijają światło i dają wrażenie dali. Warto też, aby kolor podłogi był dopełnieniem barwy ścian małego pokoju. Gładki dywan pasujący kolorystycznie do jasnych ścian, pomoże uzyskać wrażenie, że w pokoju łatwiej oddycha się przestrzenią.

Wzory pozwolą łatwo zagospodarować przestrzeń.
Jeśli zamiast podłóg w jednym kolorze wolimy wzorzyste dywany, to niektóre z nich (np. z rytmicznie powtarzającym się elementem ozdobnym) sprawdzą się także w małych pokojach. Możemy na przykład wybrać wzór w paski – im grubsze, tym lepsze. Kolejnym sposobem na powiększenie wnętrza jest dywan w delikatną i drobną kratkę. Nie polecamy wzorzystych dywanów do małych wnętrz, gdzie zastosowano już wyraziste zdobienie ornamentami na ścianach lub na obiciach mebli. Oczywiście, aby za pomocą podłogi wywołać pożądane wrażenie wzrokowe, dostosujmy go także stylowo i kolorystycznie do mebli, luster i charakteru małego pokoju.

Struktura i rozmiar też mają znaczenie!
Dywany o krótkim runie i gładkiej strukturze dają wrażenie oddalenia. Wybierając pokrycie podłogi w małym pokoju, weźmy też pod uwagę samą wielkość dywanu. Aby spotęgować wrażenie przestronności pokoju zaopatrzmy się w dywan, który wypełni wolną przestrzeń. Jeśli jednak mamy zamiar położyć dywan na środku pokoju, to pamiętajmy o zasadzie, że pasy odsłoniętej podłogi nie powinny być szersze niż sam dywan.

Mały i wąski pokój wcale nie musi być smutny i przytłaczający. Każda, nawet najmniejsza przestrzeń może stać się funkcjonalna i robić na domownikach dobre wrażenie. Starannie dobrany dywan to jeden z najprostszych sposobów umiejętnego manipulowania kompozycją wnętrz.