Dywany dla klasycznych wnętrz

Wybierając dywan do naszego mieszkania czy domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, skład, gęstość runa, kształt oraz kolorystykę. Warto także odpowiednio dobrać dywan do stylu aranżacji naszych wnętrz, co nie jest łatwą sztuką, ale ów trud się opłaca. Przeczytajcie, jakie dywany powinniśmy dobierać do klasycznych pomieszczeń.

Dywan_polski_Agnella_Agnus_HETMAN_oliwka_witek_pl

Cechy stylu klasycznego
Styl klasyczny to taki, który odwołuje się do minionych epok i panujących wówczas tendencji w architekturze i stylach. Współcześnie za wnętrza klasyczne uznajemy często te odwołujące się do biedermeieru czy zaaranżowane w stylu angielskim. W Polsce w architekturze i wnętrzach popularny jest styl klasyczny wywodzący się ze szlacheckich dworków. Wyznaczniki klasycznego stylu to harmonia, prostota, umiar, powaga i elegancja. Cechuje go również usystematyzowanie elementów rozmieszczonych w bardzo staranny sposób, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Kluczowe zasady w tworzeniu klasycznych wnętrz to symetria i równowaga. Styl klasyczny to idealna propozycja dla tych, którzy cenią tradycję i prostotę – pragną domu eleganckiego, który jednocześnie będzie przyjazny mieszkańcom. W tym wypadku klasyka sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż chłodny minimalizm.

Dywan idealny do klasycznych wnętrz
W klasycznie urządzonych wnętrzach dywan powinien pasować do koloru ścian i mebli (również ich obić). Posiadacze bardzo stylowo urządzonych domów, w których dominuje styl retro, raczej nie powinni stawiać na śmiałe nowoczesne wzory i dywany bardzo ekstrawaganckie. Dobrym rozwiązaniem dla nich będą natomiast dywany tkane z najlepszych jakościowo i najlepiej naturalnych włókien (np. wełny, jedwabiu) oraz zdobione tradycyjnymi wzorami. Godne polecenia są bardzo piękne, ale też i kosztowne ręcznie wiązane dywany typu perskiego, albo dywany stylizowane na stare, przywiezione z bliskowschodnich wypraw. Zaletą dywanów typu vintage jest to, że pasują do klasycznych wnętrz, a przy tym są niebanalne. Ich orientalne, uświęcone wielowiekową tradycją wzory są tutaj często mocno złagodzone, ponieważ wyglądają na spłowiałe lub wytarte. Ciekawe jest w nich również niestandardowe użycie kolorów, albo modyfikacja znanego motywu dekoracyjnego. Jeśli szukacie dywanów do klasycznych wnętrz w bardziej odważnej wersji, to postawcie na orientalny dywan typu patchwork, czyli taki, który jest pozszywany z kilku dywanów różniących się wzorami i kolorami.

Dywan_orientalny_recznie_wiązany_Bukhara_witek_pl

Pamiętajmy, że wnętrza w stylu klasycznym nie powinny przywodzić na myśl muzeum. Nie da się wiernie odtworzyć klimatu dawnych czasów, a nasze pomieszczenia powinny być nie tylko urządzone elegancko, ale i zgodnie ze współczesnymi potrzebami oraz trendami w aranżacji wnętrz. Jeśli zależy nam na tym, by w klasycznym wnętrzu uwypuklić tylko jeden element, warto postawić na umiarkowany kontrast w postaci dywanu. Dzięki takiemu zabiegowi stylowe sprzęty w klasycznym wnętrzu będą przyciągały wzrok na neutralnym tle, albo przeciwnie – perski dywan z bogatym wzorem stanie się ciekawą bazą do ekspozycji prostych mebli o eleganckim kształcie.