Dywan czy wykładzina dywanowa?

Urządzasz swój dom lub mieszkanie? A może akurat zmieniasz wystrój wnętrz? Nowe farby, tapety, nowa kolorystyka i tu … Twój wzrok pada na podłogę. No tak, starą wykładzinę czas pożegnać. Tu i tam widać plamy, które mimo szorowania reklamowanymi w mediach cudownymi środkami i tak przypominają nam, co w danym miejscu się wydarzyło. Czas zmian oznacza zmianę i dla naszej podłogi. I oto stoimy przed dylematem, co z tą podłogą zrobić. Czy wybrać po raz kolejny wykładzinę dywanową, która pokryje nam całą podłogę, czy może wreszcie położyć planowane od dawna panele, a na nie ciekawy dywan, który wyznaczy granice strefy wypoczynkowej przy kanapie. Jak wiadomo, obie opcje mają swoje wady i zalety, i powinniśmy je wziąć pod uwagę dokonując ostatecznego wyboru.

Wykładzina dywanowa to wybór na kolejne kilka lat. Bez wątpienia da nam poczucie ciepła i komfortu. Jednak pamiętajmy, że wykładzina nie jest do końca dobrym wyborem do pomieszczeń, w których jest duża wilgotność i pomieszczeń, w których podłoga narażona jest na spore zabrudzenia. Zaletą wykładziny jest to, że można ją dowolnie przycinać, rozmiary dopasowywać dowolnie do wnętrz. Istnieje także możliwość obszycia brzegów wykładziny, co oferuje obecnie wiele sklepów z dywanami i wykładzinami. Podsumowując, wybór wykładziny dywanowej to sposób na wyciszenie pomieszczenia, ukrycie niedoskonałości w podłodze, problemów z panelami, a także sposób na ‘ocieplenie’ wnętrza.

Wykladzina_PALACE_witek_pl

 

A teraz druga opcja czyli dywan. Obecnie nie da się ukryć, goła podłoga, eleganckie drewno lub piękne panele – oto co najchętniej wybierają osoby urządzające wnętrza. Jednak aby uniknąć wrażenia zimna, wiele osób decyduje się na dywan (w tej opcji mamy ogromny wybór modeli – od dywanów shaggy, z długim włosem, po wzory orientalne). Generalnie dywan ma nieco inne cele niż omawiana wyżej wykładzina. Ma bowiem za zadanie podkreślenie charakteru wnętrza i nadanie pomieszczeniu prestiżu i elegancji. Jeżeli położymy dywan w miejscu najbardziej eksploatowanym, na przykład przy kanapie, fotelach, czy też stoliku kawowym, idealnie wyznaczy nam on granice strefy wypoczynkowej. Kolejną zaletą dywanu jest to, że znacznie łatwiej go pielęgnować i czyścić niż wykładzinę. Dywan wystarczy po prostu zrolować i zanieść do specjalistów zajmujących się czyszczeniem i pielęgnacją. Można również go wytrzepać, zimą wymrozić na śniegu itp. Zniszczony lub mocno zabrudzony dywan łatwo wymienić. Po prostu zwijamy go i wynosimy. Z wykładziną sprawa wymaga dużo więcej zachodu.

Dywany Dywilan