Dopasuj dywan do potrzeb seniora

Wraz z upływem czasu nasi dziadkowie, rodzice, lub inni członkowie rodziny stają się coraz mniej sprawni, więc często podejmujemy decyzję o wspólnym zamieszaniu z nimi. Pamiętajmy, że mieszkania ładne i funkcjonalne dla nas – osób w kwiecie wieku, nie zawsze będą spełniać wymagania osób starszych. Aby seniorzy czuli się w mieszkaniu wygodnie i bezpiecznie, warto zadbać o pewne zmiany w wyposażeniu wnętrz. Jedną z kluczowych kwestii będzie tu zapewnienie w mieszkaniu stabilnego podłoża.

mata_sitaka_antyposlizgowa_pod_dywan_chodnik_witek_pl

Zapewnij stabilną podłogę
Jak pokazują statystyki, dla osób w wieku 65+ nawet z pozoru niegroźne potknięcie się
o dywan i upadek może skończyć się groźnym złamaniem. Dlatego warto przymocować dywany od spodu do podłogi specjalnymi taśmami dwustronnymi. Zapobiegnie to przesuwaniu dywanu i nie trzeba się będzie bać, że starszy domownik poślizgnie się i upadnie. Podobny efekt osiągniemy stosując pod dywan specjalną matę antypoślizgową, która jest dostępna we wszystkich lepszych sklepach z dywanami. Zaletą takiej maty jest to, że nie trzeba jej specjalnie przyklejać do podłogi. Wystarczy ją po prostu rozłożyć pod dywanem.
W mieszkaniu seniora bardzo niebezpieczne mogą okazać się również śliskie płytki, lub drewniane panele. Aby wyeliminować możliwość upadku seniora, na płytkach lub panelach warto położyć dywany lub chodniki, i zabezpieczyć je przed poślizgiem w omówiony powyżej sposób.
Poznaj zalety maty antypoślizgowej w naszym krótkim materiale filmowym:

Zadbaj o zdrowie i higienę
Decydując się na zakup dywanu do pokoju seniora, zwróćmy uwagę na to, z czego jest wykonany. Dywanów z włókien wełnianych raczej nie polecamy osobom cierpiącym na alergię. Dla wiekowych alergików lepszy od dywanu z wełny będzie bardziej odporny na pleśń i grzyby dywan syntetyczny. Wiele osób w starszym wieku skarży się też na problemy natury higienicznej (np. związane z nietrzymaniem moczu, czy koniecznością częstego zmieniania opatrunków). Także z tego względu lepiej zakupić do pokoju seniora dywan z włókien syntetycznych. Syntetyczne dywany łatwiej utrzymać w czystości niż te z przędz naturalnych a poza tym są relatywnie tańsze i w razie konieczności można je po prostu częściej wymieniać.

Nie zapomnij o wygodzie i wrażeniu wizualnym
Pomimo pewnych udogodnień dla osób starszych i mniej sprawnych, wyposażenie naszego mieszkania nie powinno przypominać pomieszczeń szpitalnych, ale pozytywnie wpływać na psychikę domowników. Warto pamiętać, że osoby w podeszłym wieku różnie reagują na wzory i kolory, dlatego większość z nich lepiej będzie czuła się z dywanami w klasyczne wzory o stosowanych kolorach. Unikajmy dywanów o żywych i intensywnych barwach oraz bardzo nowoczesnych wzorach. Ponadto wzór i kolor dywanu powinny być klasyczne i niebrudzące – najlepiej sprawdzą się beże, szarości, lub ciepłe odcienie tzw. ,,kolorów ziemi” – kasztan, miedź, czy sjena palona.

Co zrobić, by wystrój w mieszkaniu podobał się również starszym domownikom?
Nie traktujmy starszych rodziców, czy dziadków jak dziecka, uszanujmy ich upodobania
i zapytajmy o zdanie podczas planowanego zakupu dywanów. Przecież każdy chce jak najdłużej zachować swoją prywatność, godność i mieć możliwość samodzielnego podejmowania decyzji.