Dlaczego warto mieć dywan ręcznie tkany?

Kiedy już postanowiliśmy dokonać zakupu dywanu, często zastanawiamy się, jaki wybrać: tkany maszynowo, czy ręcznie. Do wyboru tego maszynowego z pewnością skusi nas niższa cena. Ale czasami warto zapłacić więcej za dywan ręcznie tkany, bo to inwestycja, z której na pewno długo będziemy zadowoleni.

Dywany tkane maszynowo
Niewątpliwą zaletą dywanów tkanych maszynowo jest dobra jakość za niezbyt wygórowaną cenę. Maszynowa produkcja dywanów to efekt rewolucji przemysłowej, gdy krosna stawały się coraz bardziej zautomatyzowane i można było w krótkim czasie wypuścić na rynek dużą liczbę ładnie wyglądających dywanów. Typowymi materiałami dla dywanów produkowanych na masową skalę są wełna, polipropylen i akryl, czyli z wyjątkiem wełny materiały tańsze niż te, które służą do tworzenia dywanów ręcznie wiązanych. Dzisiejsze dywany tkane maszynowo są zwykle wysokiej jakości i czasem na pierwszy rzut oka wydają się równie pięknie, jak te ręcznie robione. Technika tkania maszynowego jest coraz bardziej zaawansowana, więc z dużą prędkością powstają dywany w różnych wzorach i kolorach.

Dywany tkane ręcznie
Ręcznie wiązane dywany od dawien dawna są symbolem dobrobytu i mogą być traktowane jako dzieła sztuki użytkowej. Wykonuje się je z droższych i lepszych gatunkowo materiałów niż te produkowane maszynowo – np. z wełny owczej czy jedwabiu (a czasami mieszanek obu tych materiałów). Dywan ręcznie tkany to misternie stworzone cacko, które jest efektem nawet kilku lat pracy, najwyższego skupienia i szczególnej dbałości o każdy szczegół. Większość warsztatów, w których tworzy się unikatowe, eleganckie, ręcznie tkane dywany znajduje się w Pakistanie, Indiach, Iranie, Afganistanie i Chinach – krajach słynących z niepowtarzalnie oryginalnego stylu i najwyższej jakości wykonania. Wspólną cechą wszystkich ekskluzywnych dywanów tego typu jest wysoka gęstość tkania, a wiele z nich zawiera w sobie dodatkowo elementy jedwabiu, aby podkreślić pewne detale wzoru. Ręcznie tkane dywany dodają wnętrzom wyjątkowego prestiżu i elegancji – od lat są typowym elementem wystroju wnętrz pałaców i zamków, czy reprezentacyjnych budynków rządowych na całym świecie. Ręcznie tkany dywan to inwestycja, która na długo zmienia wnętrza w wyjątkowe miejsca pełne stylu, jakim jest obcowanie z dywanem jako dziełem sztuki. Warto wiedzieć, że starannie wykonane, ręcznie tkane dywany przy odpowiedniej pielęgnacji z czasem stają się coraz piękniejsze. Ich niepowtarzalne kolory nabierają szlachetnej patyny, co jeszcze bardziej wydobywa na światło dzienne bogate wzornictwo i wyjątkową precyzję tworzenia. Pamiętajmy, że dywany produkowane na skalę masową, często po maszynowym utkaniu są rozcinane, wyrównywane i obszywane dekorowanymi frędzlami. Natomiast ręcznie tkany dywan zachowuje swój naturalny kształt, a frędzle wyglądają wyjątkowo pięknie i są bardziej trwałe, bo stanowią naturalną część osnowy. Tak więc – dywan dywanowi nierówny. Jeśli zależy nam na wyposażeniu swoich wnętrz w unikatowe, rzemieślniczo misterne i wyjątkowo trwałe dywany, nie wahajmy się ani chwili. Dywan ręcznie wiązany będzie orientalną i ekskluzywną wizytówką naszych wnętrz!