Wraz z nadejściem wiosny warto wprowadzić w swoim otoczeniu pewne zmiany, dotyczy to również aranżacji wnętrz domu czy mieszkania, w których spędzamy przecież wiele czasu. Ważnym dodatkiem do pomieszczeń pełniących zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne jest dywan. Aby pasował do naszych wnętrz i służył nam przez długie lata, warto dokładnie przemyśleć zakup nowego kobierca. Poniżej przedstawiamy kilka rad pomocnych dla osób noszących się z zamiarem kupna dywanu.
Waga i gęstość
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że o jakości i wytrzymałości dywanu często świadczy jego waga, przy czym im jest ona większa, tym lepszy dywan mamy przed sobą. Dlaczego tak się dzieje? Waga kobierca wykazuje bezpośredni związek z ilością pęczków na metr kwadratowy, jak również materiałem, wysokością runa oraz grubością dywanowych nitek. Drugim ważnym parametrem dywanów jest ich gęstość, czyli ilość wyżej wspomnianych pęczków na metr kwadratowy. Dywany tkane maszynowo powinny mieć od około 250 tysięcy (wełniane) do miliona punktów (sztuczne). Z kolei preferowana gęstość dywanów shaggy to mniej więcej 50 tysięcy punktów (są zrobione z grubej przędzy).
Długość runa
Inną ważną cechą dywanu, którą należy brać pod uwagę dokonując jego zakupu, jest długość runa, bo przecież nie tylko waga, gęstość kolor i deseń mają znaczenie. Warto wiedzieć, że ze względu na długość runa dywany dzieli się zasadniczo na trzy podstawowe rodzaje, a każdy z nich decyduje o sposobie konserwacji oraz cechach użytkowych kobierca. Najbardziej znane i uniwersalne są dywany nisko strzyżone, charakteryzujące się runem o długości 6-12 mm. Zupełnie inne właściwości wykazują dywany tkane na płasko, często zwane ,,sznurkowymi”. Często produkuje się je z włókien naturalnych (juta, sizal, trawa morska) albo ze skór. Idealnym rozwiązaniem do sypialni są z kolei popularne w ostatnim czasie długowłose dywany typu shaggy. Ich runo osiąga długość od 20 mm wzwyż. Shaggy są bardzo miękkie i przytulne, zapewne dlatego zyskują uznanie wśród tak wielu klientów.
Materiał wykonania
Jeśli planujecie zakup nowego dywanu, weźcie również uwagę materiał, z którego interesujący Was model został wykonany. Współcześnie produkowane dywany wykonuje się z włókien naturalnych lub syntetycznych. Dywany naturalne to takie produkowane z wełny, jedwabiu lub skóry. Typowe dla nich są cechy takie jak dobra termoizolacja, odporność na ścieranie oraz zdolność pochłaniania wilgoci z otoczenia, jak również oddawania jej wtedy, gdy powietrze jest suche. Tańszą alternatywą dla dywanów z włókien naturalnych są te wyprodukowane z polipropylenu, poliestru, akrylu albo wiskozowe. Dywany syntetyczne są tanie, wytrzymałe i pasują do wielu typów wnętrz.
Jak widać na rynku dostępnych jest wiele gatunków dywanów, a każdy z nich posiada nie tylko inny wygląd, ale i szczególne, warte poznania podczas zakupu unikatowe właściwości.