Chodniki i chodniczki, czyli funkcjonalne pokrycie podłogi przedpokoju

Chodniki dywanowe i dywaniki, to znakomity sposób aby wykorzystać je jako element dekoracyjny i funkcjonalny w przedpokoju. I tak naprawdę bez względu na to jaki chodnik wybierzemy, czy będzie to taki rodem z Persji czy dywanik o nowoczesnych wzorach, na pewno odmieni on każdy przedpokój.

Dywanik czy chodniczek w przedpokoju to oprócz funkcji dekoracyjnej przede wszystkim ochrona przed zabrudzeniami, uszkodzeniami itp. To również sposób na wesołą dekorację zbyt małego pomieszczenia. Chodnik zabezpiecza również podłogę przed zniszczeniem i chroni dzieci przed skutkami upadków.

Jaki wybrać chodnik do przedpokoju? Czym się kierować?

Wybierając chodnik do przedpokoju warto wybrać dywanik z niskim runem, który wykonany został z syntetycznych lub wełnianych włókien. Taki chodnik jest odporny na uszkodzenia i ścieralność, jest antystatyczny, dobrze trzyma się podłoża i łatwo utrzymać go w czystości. Fakt, że dywan ma niskie runo, jest ważny szczególnie wtedy, gdy ma on leżeć pod drzwiami, gdyż nie będzie utrudniał ich otwierania czy zamykania.

Wybierając dywanik do przedpokoju należy pamiętać również o tym, że jego kolorystyka czy wzory na nim umieszczone mogą zdecydowanie optycznie wpłynąć na wygląd przedpokoju, poprawiając jego proporcje. Do klasycznie urządzonego wnętrza świetnie pasują chodniczki w orientalnych wzorach i stonowanych barwach. Natomiast abstrakcyjne wzory, w nowoczesnych przedpokojach, ocieplają wnętrze, przykuwają uwagę i pozostają w pamięci. Również kształt chodnika lub dywanu powinien zależeć od tego, jaki kształt ma przedpokój.

Chodniki i chodniczki, czyli funkcjonalne pokrycie podłogi przedpokoju

Chodnik dywanowy w długim i wąskim przedpokoju

Najczęściej chodniki stosowane są w aranżacji długiego przedpokoju. Odpowiednio dobrane staną się ciekawym elementem dekoracyjnym, który zdecydowanie rozweseli wnętrze i nada mu ciekawego charakteru. Wybierając chodnik do wąskiego przedpokoju należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Pomiędzy ścianą, a krawędzią chodnika należy zachować co najmniej 10 centymetrowy odstęp;
  • Chodnik, który jest w ciemniejszej kolorystce niż podłoga optycznie poszerza wnętrze, a w połączeniu z jasnymi ścianami sprawia optyczne wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe.

Kupując chodniki i dywaniki do przedpokoju, warto zabezpieczyć je w specjalną matą antypoślizgową. Jest to szczególnie ważne, w domu gdzie są dzieci, ponieważ pozwala to uniknąć wypadków.